Podujatia v Zuberci, Habovke a Oraviciach

Stránky: 1 2
január,február
Pravidelná a obľúbená turistická akcia milovníkov bežeckého lyžovania v Zuberci. Trasa prechodu je na bežkách alebo peši - cestou hore Lánom - Noviny - Črchlica - cez Zadný Beskyd - okolo hájovne Biela Skala - poza Pálenicu - Vápenica - Ivanovo - okolo VŠD - Brestová Koliba - Zuberec. Spoločné stretnutie končí v Kolibe vedľa MOD v Brestovej pri čaji, ďalej pokračuje kapustnicou a zábavou v kultúrnom dome v Zuberci....

utorok pred Popolcovou stredou
Prechodné obdobie medzi zimou a jarou tvoria fašiangy, ktoré však nemajú pevný termín. Označuje sa nimi celé obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorou sa začína pôst pred Veľkou nocou. Najviac zachovalých prejavov sa však sústredilo do posledných dní, kedy bolo dovolené všetko. Veselo bolo a je hlavne po krčmách, kde vyhrávajú podgurážení muzikanti. Posledná tanečná zábava sa koná takmer vo všetkých našich obciach vo fašiangový utorok v rôznych podobách. Koniec fašiangov symbolizovalo pochovávanie basy. Základný motív vychádzal z nastávajúceho pôstu, kedy boli zábavy pri muzike zakázané. Na znak toho sa predvádza žartovné pochovávanie hudobného nástroja - basy, pri ktorom vystupovali postavy kňaza, kostolníka i smútiacich pozostalých.Na záver zábavy basu vynesú von zo sály, čím ju symbolicky pochovajú.

okolo veľkej noci
Celoslovenský pretek s medzinárodnou účasťou pod názvom Goralský klobúčik. Je to atraktívne podujatie pre najlepších detských lyžiarov - zjazdárov. Tento pretek má dlhodobú tradíciu a teší sa pozornosti širokého okolia.

jún
Podujatie je pravidelne organizované obcou Zuberec a obyvateľmi poľského Podhalia na vrchole Lúčnej /z polskej strany Grześ/ v hraničnom pásme, kde vyúsťujú chodníky z Látanej a Chocholowskej doliny.Táto spojnica sa najviac zapísala do histórie oboch národov na sklonku druhej svetovej vojny, kedy skupina poľských záchranárov GOPR-u dňa 11. – 12. februára 1945, uskutočnila jednu z najťažších záchranných akcii v Európe. Bolo potrebné zachrániť štyroch ťažko zranených partizánov zo zrubu pod Salatínom do už oslobodeného Zakopaného. Oba národy spájala aj za doby komunizmu. Po týchto chodníkoch bola tajne prenášaná zakázaná náboženská literatúra z Poľska na Slovensko. Stretnutie sa začína poľnou svätou omšou pri kríži a pokračuje v priateľskom duchu - pohostením, spevom a goralskou muzikou, ktorá spájala a spája oba národy.Nechýbajú ani pekné goralské kroje. Podujatie je veľmi pekné a emotívne, pretože sa všetko odohráva v nádhernej prírode slovensko-poľských veľhôr.

jún
Obľúbené podujatie turistov. Výstup je zaradený do pravidelného kalendária podujatí. Nástup je od horárne Biela skala. Podujatie má veľmi príjemnú a srdečnú atmosféru, pretože je stretnutím turistov z celého okolia po zimnej závere turistických chodníkov. Zostup pokračuje zo sedla Pálenica do Zuberca

koncom júna
Začiatok turistickej sezóny v Roháčoch každoročne začíname svätou omšou, ktorá sa koná pod prekrásnym a majestátnym horstvom Roháčov, na poľane pri chate na Zverovke. Oslava sviatku hôr je viazaná na termín sviatku sv. Petra a Pavla 29. júna. Je to tradičná a veľmi pekná akcia, ktorá je pre všetkých veľmi silným lákadlom.

23.-24.7.2011
Podujatie poriadané mestom Tvrdošín v prekrásnom prostredí Oravíc .Odpustová slávnosť je poriadaná na počesť patrónky sv. Anny.Začína slávnostnou svätou omšou a pokračuje bohatým kultúrnym programom za účasti ľudových umeleckých súborov zo Slovenska a zahraničia.Nechýba pravý slovenský jarmok.Možné spojiť s príjemnou prechádzkou do prekrásnej prírody a kúpaním v termálnych vodách.

júl
Akcia poriadaná obcou Zuberec pod názvom Zuberský triatlon zdravia. Kategórie : deti do 15 rokov /dievčatá,chlapci/ , dospelí /muži, ženy/. Začína sa v plavárni Nižná nad Oravou - plávanie 500 m, jazda na bicykli z Nižnej do Zuberca pod Števkovku a potom beh na 2,5 km. Súťaž končí vedľa Koliby pri Múzeu oravskej dediny vyhlásením výsledkou a príjemným posedením účastníkov.

podľa kalendária obce Habovka
Tradičné podroháčske stretnutie mladých ľudových hudieb, ktoré oslovilo už tisícky mladých muzikantov.Je pokračovateľom podujatia Staré nôty mladých strún.Je pomenovaná po chýrnom ľudovom muzikantovi z Habovky Jozefovi Vidiečanovi. Vytvára priestor na konfrontáciu muzikantských zručností a predstavenie hudobnej zručnosti regiónov.

koniec septembra
Tradičný výstup sa niekedy konal na Osobitú. Z Osobitej je veľmi pekný výhľad na celé okolie.Bola významným strategickým miesto počas 2. svetovej vojny. Výstup bol aj významným kultúrnym podujatím. Na vrchole Osobitej sa pri ukončení výstupu recitovali básne,hralo na husliach a spievalo. Keďže Osobitá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku sa dnes tento výstup koná do sedla Osobitá. Teda tradícia pokračuje v zmenenej forme a končí oslavou pri guláši .

AGENTÚRA
NAŠE KURZY
Czech republic 28.20 CZK 1 EUR
Poland 4.30 PLN 1 EUR
Great Britain 0.79 GBP 1 EUR
United States 1.20 USD 1 EUR
LYŽIARSKE STREDISKÁ
INFORMÁCIE
Správa objektov