Jednoduchý návod pre čistenie plastových svetlometov

Často sa stáva, že predné svetlomety na autách časom zažltnú, pôsobia akoby boli zahmlené a zdobia ich škrabance od kmienkov. Auto môžete umývať, svetlá drhnúť rôznymi čistiacimi prostriedkami, no zmenu neuvidíte. Okrem toho, že to kazí celkový vzhľad auta, môže mať dopad aj na vašu bezpečnosť. Preto čistotu svetlometov netreba podceňovať. Nemusíte však ísť za odborníkmi. Ľahko si poradíte aj samy a vyjde vás to omnoho lacnejšie.

auto

Pomôcky, ktoré na čistenie svetlometov budete potrebovať, sú ľahko dostupné v obchodoch špecializovaných na auto-moto, ale ja vo veľkoobchodoch či väčších supermarketoch ako sú Tesco, Kaufland, či Obi, Kinekus a podobne. Dohromady vás nevyjde takéto čistenie ani 10 eur a pomôcky vám ostanú aj do budúcna, takže ich môžete použiť znovu a znovu. Pozor, tento návod sa neodporúča pre sklené kryty svetlometov.

Budete potrebovať:

  • Jemný brúsny papier, ľudovo nazývaný „šmirgeľ“, so zrnitosťou P 600, P 1000 a P 2000. Zrnitosť býva napísaná na zadnej strane každého brúsneho papiera.
  • Širokú papierovú lepiacu pásku, ktorú kúpite v akomkoľvek papiernictve.
  • nožnice
  • Handričku
  • Papierový obrúsok
  • Fľašku s rozprašovačom, do ktorej si naberiete vodu
  • Prostriedok na leštenie svetiel s voskom

vozidlo
Pred tým ako začnete si svetlá očistite od špiny. Okolie svetlometov si dôkladne oblepte lepiacou páskou aby ste predišli poškodeniu laku na kapote auta. Na svetlomet nastriekajte vodu za pomoci fľašky s rozprašovačom. Potom použite brúsny papier so zrnitosťou 600. Jemne obrusujte celú plochu svetiel krúživými pohybmi. (Ak boli svetlá príliš doškrabané s väčšími ryhami, môžete použiť brúsny papier so zrnitosťou P 400 a proces zopakovať, brúste však len vertikálne, nie krúživými pohybmi. S brúsením to netreba prehnať. ) Proces zopakujeme, tento krát so zrnitosťou P 1000 a následne ešte raz s P 2000. Počas brúsenia si stále dostrekujte vodu. Následne osušte papierovým obrúskom. Potom naneste na handričku prostriedok na čistenie svetlometov s voskom, povrch dočistite a máte hotovo. Vaše svetlomety sa budú opäť ligotať novotou.