Prvé domáce roboty

Robotické vysávače už nie sú žiadnou novinkou. Bežne ich používame v domácnosti, často s presvedčením, že ide o inteligentný prístroj, ktorý nahrádza prácu človeka. Tieto prístroje sa vedia automaticky pohybovať v priestore, vedia za nás povysávať koberec či umyť podlahu. No žiaden z nich nedokáže nahradiť človeka. Aspoň zatiaľ je tomu tak. No ktovie čo bude o takých desať rokov.
Isté je však už teraz, že prvé domáce roboty budú v podstate len pohyblivé počítače s jednou rukou. Prvé roboty tohto druhu by mali pochádzať z Nemecka. Vo svete je už dnes zopár prototypov týchto „inteligentných stvorení“, ktoré sú dokonale naprogramované pre plnenie určitých vybraných funkcií.

technologie

Zdá sa, že Nemci to naozaj myslia vážne. Nemecká kancelárka má údajne vypracované konkrétne predstavy o tom čo má domáci robot dokázať. Jej predstava zahŕňa napríklad schopnosti robota vytláčať citróny. V roku 2016 vznikla predstava o tom, že roboty pre domácnosti by sa mali dostať na trh už do piatich rokov. Netreba vraj však očakávať priveľa. Nakoľko aj prvé osobné počítače boli skôr lepšie písacie stroje.

Už dnes sa však môžeme tešiť z pokroku, ktorý predstavila americká spoločnosť Kickstarter. Jedná sa o špeciálny druh robota, Luna. Je to vlastne počítač s dotykovým LCD displejom, stereo reproduktormi, troma mikrofónmi, HD kamerou a niekoľkými elektromotormi, ktoré ju poháňajú. Robot ma hlavičku aj ruky riadené pomocou systému ROS (Robotic Operation System), ktorý je založený na Linuxe.

robot

Tento robot by mal zvládnuť napr. aj tieto úkony:
– pomoc pri bežných domácich prácach
– dohľad nad staršími ľuďmi: mal by im pomôcť v núdzi, čo zahŕňa aj privolanie potrebnej pomoci
– plnenie funkcie strážneho psa v domácnosti: niečo ako dobre funkčná kamera, ktorá má monitorovať a hlásiť informácie z jej okolia

Tento super robot stojí približne 3000 dolárov a jeho cena by sa mala postupne znižovať až na sumu 1000 dolárov. Cieľom spoločnosti Kickstarter je aby sa Luna stala v roku 2021 súčasťou každej americkej domácnosti. Je teda otázne či tento robot nájde uplatnenie u Američanov. Možno práve Luna bude o pár rokov ovládať aj naše domácnosti.