Cestovanie do Milána

Miláno asi nikomu nemusíme veľmi predstavovať, nakoľko je toto mesto v Európe aj vo svete veľmi známe. Nachádza sa na severe Talianska v regióne Lombardia a jedná sa o druhé najväčšie talianske mesto a zároveň hlavné centrum talianskej ekonomiky, avšak najviac ho preslávila móda, nakoľko v ňom sídli mnoho svetoznámych odevných značiek a každoročne sa tu konajú rôzne fashion eventy.
V tomto článku sa však nebudeme venovať tomu, čo v Miláne a jeho okolí navštíviť, ale skôr sa zameriame na praktické rady ako sa čo najlepším spôsobom prepraviť z letiska do mesta a tým si uľahčiť cestovanie do Milána.

kostel

Ako sa dostať z letiska do centra mesta
Ak cestujete do Milána lietadlom, dá sa cestovať buď na letisko Miláno Malpensa alebo na letisko Orio al Serio v Bergame. Keďže z Bratislavy sú dostupné lety iba na letisko Orio al Serio v Bergame, budeme sa venovať len tomuto spoju. Tieto lety zabezpečuje z Bratislavy spoločnosť Ryanair a letenky sa dajú kúpiť za veľmi dobré ceny, častokrát sa dá kúpiť spiatočná letenka už do 30 eur. Let z Bratislavy do Bergama trvá oficiálne 1 hodinu a 25 minút, ale väčšinou tieto lety trvajú iba niečo vyše hodinu.

Letisko v Bergame nepatrí medzi najväčšie v Európe, ale určite je niekoľko násobne väčšie ako to v Bratislave. Každopádne orientácia po letisku po prílete je veľmi jednoduchá. Letisko v Bergame je vzdialené od centra Milána cca 50 km. Keď sa dostanete pred letisko, máte dve možnosti ako sa dostať z letiska v Bergame do Milána Buď to využijete službu taxi, ktoré stoja pred letiskom, ale sú drahé a cena jazdy sa pohybuje okolo 60 eur alebo využijete diaľkové autobusy, ktoré majú nástupištia hneď pred letiskom. Do centra Milána premávajú dve autobusové spoločnosti a to Terravision a Orioshuttle. Lístky na autobus si môžete zakúpiť buď online, pričom online stoja 4 eurá alebo priamo v autobuse, kedy stoja 5 eur, ale riskujete, že už nemusí byť voľné mieste.

miláno

Autobusy premávajú cca každú pol hodinu a cesta trvá približne 50 min. v závislosti na dopravnej situácii v meste. Cieľovou zástavkou, kam vás tieto autobusy prepravia je Milano Centrale, čo je vlastne hlavná vlaková stanica v Miláne. Je to záchytný bod, ak sa potrebujete prepraviť ešte niekam ďalej vlakom, ale tiež autobusmi alebo metrom. Priamo v budove tejto hlavnej stanice sú totiž nástupištia na metro, čiže sa viete zo stanice prepraviť do historického centra alebo aj kamkoľvek inam v rámci Milána. Celkovo na prepravu po Miláne sa doporučuje použiť metro, je to najefektívnejšia doprava, keďže jeho sieť je veľmi dobrá a v priebehu pár minút sa dá prepraviť z jedného konca na druhý, pričom lístok stojí 1,50 eura.