Oslabená imunita aj počas slnečných letných dní

Imunita je špecifiká a tvorí základ obranného mechanizmu nášho organizmu. Poskytuje nielen obranu voči patogénnym organizmom, ale produkuje aj mnohé enzýmy a hormóny prispievajúce k normálnej a najmä správnej regulácii tela.
Čo však robiť, ak je tento drahocenný mechanizmus nejako narušený a človek ochorie aj pri normánej vonkajšej teplote bez toho, aby hrala hlavnú úlohu zima? Niekedy je to častou otázkou kladenou pre každého lekára, no nie každý vie efektívne poradiť, respektíve pomôcť aby sa spektrum ochorenia znížilo na minimu.

chřipka.jpg

Pozor na rovnováhu
Vo vnútri tela panuje vždy rovnováha – homeostáza. Ak sa táto rovnováha naruší, vznikajú telu neprospešné látky a reakcie. Tak isto je to aj pri antioxidantoch, ktorými vždy prepĺňame telo pri možnom príchode choroby. To môže mať však za následok fatálnej chyby. V tele sú síce antioxidanty esenciálnymi, ale v malom množstve. Ich úlohou je brániť telo pred nežiaducimi látkami – voľnými radikálmi, ktoré ničia vlastnou oxidáciou. Tento proces sa stále opakuje, a tak sú obe látky v rovnováhe, lenže ak sa bohato zvýši príjem antioxidantov, telu uškodia. Z nich môže človek získať neprimeranú imunitnú odpoveď organizmu, regulácia lymfocytov sa poškodí – organizmus je v nerovnováhe. Takýto narušený organizmus nie je dostatočne imúnny voči bakteriálnym aj vírusových ochoreniam a pri slabších jedincoch je toto riziko ešte vyššie. Najčastejším prejavom ochorení býva kašeľ, zvýšená teplota a nádcha.

medicína.jpg

Netreba lieky
Iným ľuďom lekári naordinujú za každým veľké množstvo antibiotík a imunita ochabne natoľko, že je jedinec neustále chorý a lieky mu už nezaberajú. V takomto prípade je nutné okamžite vysadiť všetky lieky a vyskúšať si tradičnú medicínu prostredníctvom fytoterapie. Je to vlastne liečba pomocou obsahnových látok v liečivých rastlinách. Vypitým ich výluhu dostáva niekedy človek viac ako po prehltnutí syntetických tabliet.