Všetko, čo potrebujete vedieť o kúpe auta

Nové vs staré
Ako prvá otázka pred samotnou kúpou auta je jasná. Kúpim si nové auto alebo už ojazdené? Je to len vaša voľba, koľko ste schopný zainvestovať do vozidla. Počítajte však s tým, že staršie vozidlo je opotrebovanejšie a investovať budete do jeho údržby.

nákup auta

Nové
Nechcete kúpiť ojazdené vozidlo, alebo len nechcete auto, ktoré pred vami niekto používal, či máte vyhliadnutú nejakú novinku? Pri kúpe nového auta si môžete vyberať značku, model a jeho kvality. Ukazovateľmi môžu byť spoľahlivosť alebo samotný dopyt po aute. Ďalšou otázkou je- benzín či nafta? Výber je na vás. Pokiaľ zvažujete väčšie SUV odporúčame kúpu naftového motora, keďže nafta je lacnejšia. Pri výbere porovnávajte, zvažujte, nechajte si dlhší čas na premyslenie.

Staré
Pred výberom dobre zvážte výkon a druh motora. Určte si cenový strop a hlavne počet najazdených kilometrov. Ak už máte vybraté, pýtajte sa na všetky informácie o vozidle. Vypýtajte si VIN číslo vozidla a nájdite si o ňom informácie. Všímajte si to, ako auto vyzerá zvonku, ale aj jeho interiér. Zistite aj samotný stav predávaného vozidla ako rok a krajina výroby, počet najazdených kilometrov, počet všetkých predošlých majiteľov, servisnú knižku. Snažte sa hľadať prostredníctvom oficiálneho autobazáru, nie anonymnej osoby. Odporúčame aj poradenstvo s odborníkom. Môžete zvážiť aj kúpu z dovozu. Slovenský trh ani zďaleka neponúka toľký výber modelov, ako ten európsky. Pokiaľ nemáte zmapovaný tento trh, tak sa do jeho kúpy ani nepúšťajte.

prodej auta

Lízing či Pôžička
Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, zvážite možnosť vypožičania si peňazí. Jeden z najväčších nevýhod lízingu je, že auto počas splácania vlastní samotná lízingová spoločnosť. Preto ho nemôžete predať. Pri pôžičke ste hneď vlastníkmi vy. Lízing si môžete vziať len pri novom vozidle, zato pôžičku si môžete vziať aj pri staršom vozidle. Výhodou pôžičky je zas, že neplatíte akontáciu.