Karl Lagerfeld je už v dizajnérskom nebi

Vo svojich obdivuhodných 85 rokoch by mohol vzhľad gentlemena závidieť pánovi Lagerfeldovi nejeden o polovicu mladší muž. Tradičná biela košeľa, dokonale padnúce čierne sako, rukavice bez prstov, tmavé okuliare a vysoký golier – tak sa zapíše do kroniky svetovej módy.

krejčovství

Karl Lagerfeld patril k hŕstke dizajnérov, ktorí aj vo veľmi vysokom veku zvládali pozoruhodné pracovné tempo. Do roka stíhal vytvoriť viac než 10 kolekcií pre najznámejšie módne domy, do poslednej chvíle spolupracoval napríklad so Chanelom alebo módnou značkou Fendi. Bol charakteristický triezvym pohľadom na celý módny priemysel. I napriek tomu, že oblečenie považoval za umenie a jeho tvorba ho napĺňala niekoľko desaťročí, veľmi dobre si uvedomoval, že ide v prvom rade o komerčný sektor, ktorý ani zďaleka nedefinuje krásu.

Ako muž s bohatými skúsenosťami razil ideológiu výnimočnosti a hlbšej krásy. V jednom rozhovore povedal slová, ktoré by si mala vziať k srdcu každá dáma: “Nemám rád štandardizovanú krásu. Krása bez zvláštností nie je žiadna krása.”

Spomeňme si na slová vždy, keď sa budeme mračiť na zrkadlo kvôli zopár pehám navyše.

channel

Na Karla spomínajú mnohé osobnosti svetového módneho priemyslu.
Victoria Beckham uverejnila na svojom instagrame: “Neskutočne smutné počuť túto správu. Karl bol génius a bol ku mne vždy veľmi milý a štedrý – profesionálne i osobne. Odpočívaj v pokoji.”

Kylie Minogue sa vyznala, že milovala spoluprácu s ním. “Unikátny, majstrovský, zábavný a štedrý. RIP.”

Na velikána svetovej módy spomína i topmodelka Claudia Shiffer. Na svojom instagramovom účte si zaspomínala na svoje začiatky vo fashion biznise: “Karl ma premenil z hanblivého nemeckého dievčatka na topmodelku. Učil ma o móde, štýle a o tom, ako prežiť v tejto brandži. Bol jedinou osobou, ktorá dokázala určiť čierno-bielu kombináciou farebnou.” Dodala, že Karl Lagerfeld bol pre módu to isté, ako Andy Warhol pre umenie – a nám neostáva iné, než súhlasiť.