V čínskych reštauráciách vás obslúžia roboti

Doba ide nezadržateľne dopredu a s ňou aj nové technológie a inovácie. To, čo bolo pred pár rokmi iba hudbou budúcnosti, sa dnes stáva každodennou realitou. Tak je to aj v prípade robotov. Tí v čoraz väčšej miere začínajú nahrádzať potrebu ľudského kapitálu. Tento trend môžeme pozorovať aj v Číne, kde sa vám môže ľahko stať, že vás v reštauráciách namiesto čašníkov obslúžia roboti.

technologie

Boom zvaný wall-e reštaurácia
Stali sa hitom v Číne. Názov WALL-E reštaurácia je inšpirovaný podľa známeho robota Wall-e z produkcie Walt Disney Pictures. V meste Hefei (hlavné a najväčšie mesto provincie Anhui) otvorili reštauráciu, kde vás neobslúži bežný personál, ale špeciálne navrhnutí roboti. A nie len to. Približne 30 robotov sa stará aj o privítanie hostí, objednávanie, varenie, pečenie a prinesenie jedál priamo na váš stôl. Cena jedného robota sa pohybuje okolo 10 000 USD (asi 8 833,14 EUR).

V Ázii existuje hneď niekoľko reštaurácií, v ktorých robotické zariadenia nahradili ľudský personál. Podobné reštaurácie sú aj v Japonsku, či Thajsku. Od tých v Číne sa však odlišujú tým, že ich robotickí pracovníci nie sú natoľko flexibilní. Dokážu uvítať hostí prípadne priniesť objednávku na stôl. Číňania sa snažia svojich robotov neustále zlepšovať. Niektorí z nich sú schopní vysloviť niekoľko viet a fráz, položiť vám otázky, či meniť výraz svojej tváre.

Robotický personál v reštauráciách má dokonca aj čas na odpočinok a pracovné pauzy, ktoré využíva na dobíjanie batérií.
Napriek tomu, že roboti vykonávajú na prvý pohľad veľmi jednoduché úlohy, ich programovanie a vývoj trvá niekoľko mesiacov až rokov. Venujú sa mu špičkoví programátori a odborníci na robotiku a nejedná sa vôbec o lacnú záležitosť. Čína je najväčším priemyselným trhom s robotmi na svete. Viac ako 800 spoločností v krajine sa priamo podieľa na výrobe robotov a 6 500 podnikov sa zaoberá robotikou.

robot

Naskytuje sa tu však otázka do akej miery sú neživé robotické zariadenia schopné nahradiť ľudí? Nemajú emócie a rozhodujú len na základe vopred naprogramovaného správania. Uvidíme kam až je technika schopná zájsť a možno raz roboti plne nahradia ľudský kapitál. Otázne je, čo tu potom budú ľudia vlastne robiť?