Aby vaše kaktusy v zdraví prežili zimu aj zvyšok roka

Mám niekoľko malých kaktusov- druh Mamillaria Hahniana- veľmi odolný druh, ktorý si odo mňa nevyžaduje takmer nič.

kaktus

  • Kaktusy nikdy nedávam vonku a tak nemôžem mať problém s tým, aby zimu prežili. Pre tých, ktorí dávajú kaktusy vonku,malé upozornenie. Pri poklese vonkajšej teploty pod 10 stupňov Celzia ich dajte radšej dnu. Neprežijú v chlade ani v prievane. Vyplýva to z toho, že ich domovskou oblasťou sú teplé až púštne oblasti.

Patria do čeľade sukulentov a ich telo je tvorené dužinatým tkanivom, ktoré prežije aj obdobie sucha. Neprežije ale zimu a prílišnú vlhkosť. Radšej zabudnite poliať, akoby ste mali rastlinku často poliať.
Ak máte indikátor vlhkosti pôdy, riaďte sa ním. Ale keďže ho má málokto tak sa riaďme tým, že mierne, naozaj po lyžičkách, polievajme na jar. Zo zimného nič nerobenia sa kaktus pomaly prebúdza. Nepolievajme častejšie ako raz za 2 týždne. Odvďačí sa kvetom. Po odkvitnutí stačí polievať naozaj vo veľmi malom množstve meranom v mililitroch raz za mesiac. Ak má rastlinka viac vody- začne černieť a hniť. Ak jej ma málo- neudeje sa absolútne nič. V zime nemusíte polievať vôbec.

kaktusy

  • No nie je to super rastlinka? Nenáročná na pôdu, vodu, starostlivosť!

Čo ale naozaj chce, je teplé a svetlé miestečko napríklad na okne. Tým, že tieto rastlinky málo rastú- nezväčšujú sa, tak sú dlho aj v jednom črepníku. Po pár rokoch by si zaslúžili prihnojiť paradajkovým hnojivom, alebo kúpte hnojivové tyčinky pre kaktusy a strčte ich jednoducho do kvetináča. Keď budete polievať- vodu smerujte práve tu. Nech sa postupne do pôdy dostanú dôležité látky. Ja mám doma kaktusy už desiatky rokov a nehnojím, nepresádzam, skoro nepolievam a predsa vždy v apríli, máji zakvitnú. Podľa toho, kedy si na nich po zime spomeniem a začnem ich celkom slabo polievať.
Kaktus sa teda hodí aj do internátnych izieb, alebo do bytov, kde sa zdržiavame veľmi málo. Nevyhynie nám.