Túžite po nesmrteľnosti? Vedci objavili medúzu, ktorá sa sama omladzuje.

Po príklad, ako byť nesmrteľný, nemusíme chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť hlbšie do vôd Stredozemného mora a nájdete tam jedinečný druh medúzy, ktorá má schopnosť vrátiť svoj život na úplný začiatok. Ľudia o niečom takom zatiaľ len snívajú, no medúza, ktorá dostala vedecký názov Turritopsis dohrnii sa hrdí prívlastkom „nesmrteľná“, pretože má unikátnu schopnosť preprogramovať identitu vlastných buniek a vrátiť sa tak na začiatok štádia svojho života.

medúza

Podobnosť s filmovou postavou

Predstaviť si túto schopnosť je zložité, je to niečo podobné, ako hlavný hrdina filmu Podivný prípad Benjamina Buttona, ktorý sa narodil ako starec a postupne mladol až do stavu batoľaťa. Tak isto to robí aj medúza. Podstata je v tom, že ak sa vyvinie do staršieho štádia prípadne nestane u nej krízová situácia, to znamená že buď ochorie alebo hladuje, sama naštartuje proces sebaomladzovania a to jej zabezpečí prežitie. Vysvetlenie je jednoduché, z medúzového štádia sa vracia späť do polypového, a to prebehne vtedy, ak sa membrána klobúka zároveň s chápadlami začne scvrkávať a opäť sa z nich stane polyp, čo je vlastne štruktúra podobajúca sa rastlinám. Uchytáva sa pod vodnou hladinu až na dne. Pritom si čiastočne pomáha transdiferenciáciou buniek, čo je proces, keď sa bunky pretransformujú na iný typ bez prerušenia bunkovým delením. Týmto štýlom je schopná donekonečna meniť stavbu svojho tela.

Neuveriteľné regeneračné schopnosti

Pre človeka je predstava toho, že by sme to dokázali tiež, veľmi lákavá, ale zatiaľ neuskutočniteľná. Je však pravda, že transdiferenciačný proces do istej miery využíva aj človek. Príkladom je situácia, ak sa vám po spálení pokožky na slnku sama po niekoľkých dňoch zahojí alebo modrina sa tiež o nejaký čas sama rozplynie… To dokáže aj naše telo, ale od nesmrteľnosti je to veľmi vzdialené.

stařec

DNA je kľúčom k rozlúšteniu záhady

Spomínaná medúza je veľká asi ako malíček človeka a objavená bola už v roku 1883, ale v laboratóriách ju skúmali až v 90. rokoch 20.storočia. Výskumníci sa snažia odhaliť tajomstvo jej regenerácie a skúmajú štruktúry jej DNA, no na to, aby dostali odpoveď na svoje otázky, budú musieť rozlúštiť celý jej genóm. Smutnou správou je, že už v začiatkoch výskumu zaznamenali jej smrť v laboratóriách.